Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSLR Controller - Focus Bracketing
#1
Czasami jest tak, że aby osiągnąć zamierzony cel musimy posiłkować się różnego rodzaju technikami, dzisiaj na przykładzie aplikacji "DSLR Controller" postaram się opisać jak wykorzystać technikę "Focus Bracketing"

DSLR Controller to płatna aplikacja na system android powstała w 2011 roku do współpracy z aparatami fotograficznymi Canon EOS, dzisiaj już raczej nie wspierana (ostatnia aktualizacja 18.08.2017)

Linki:
Na potrzeby poradnika wykorzystałem mojego leciwego już Canon 6D + Canon 100mm f/2.8 USM w połączeniu z tabletem Huawei MediaPad T3, pomimo zaimplementowanego wifi w aparat i wspieranego przez DSLR Controller połączenia sieciowego, ze względu na oszczędność baterii zdecydowałem się na połączenie przewodowe (USB OTG)

[Obrazek: Screenshot_001.png]

[Obrazek: Screenshot_002.png]

  1. Jeśli nasze urządzenie poprawnie zostały podłączone pierwsze, na co należy zwrócić uwagę na oknie powyżej jest tryb, w jakim znajduje się aktualnie nasz aparat a dokładnie obiektyw, przełączamy na obiektywie przycisk z MF na AF.


[Obrazek: Screenshot_003.png]

  1. Cały interface jest dość intuicyjny więc skupimy się tylko na samym wyjaśnieniu jak wykorzystać Focus Bracketing dla naszych potrzeb, naciskamy na przycisk AF i przechodzimy do trybu R-MF.


[Obrazek: Screenshot_004.png]

W tym trybie możemy już sterować ostrością w naszym obiektywie za pomocą przycisków podzielonych na trzy grupy:
  • grupa żółta Step-Size: Small
  • grupa zielona Step-Size: Medium
  • grupa niebieska Step-Size: Large
Aby łatwiej to zrozumieć przyjmijmy, że jest to takie sterowanie jak silnikiem krokowym gdzie Step-Size: Small to jeden krok, Medium i Large jego odpowiednio powiększona równowartość.
Dolne przyciski zaznaczone na pomarańczowo zmieniają się wraz z wyborem z górnej grupy.



[Obrazek: Screenshot_005.png]

  1. Dla tego przykładu zdjęcia ważki wybrałem z górnego paska grupę Step-Size: Medium.
  2. Przyciskiem lupy możemy powiększyć sobie na wyświetlaczu miejsce, gdzie chcemy dokładnie ustawić ostrość dla naszego pierwszego zdjęcia.
  3. Przyciskami zaznaczonymi na pomarańczowo dokładnie ustawiamy ostrość na najbliższym dla nas punkcie obiektu.
  4. Jeśli mamy już ustawione pierwsze zdjęcie, przytrzymujemy przycisk "a" aby zmienił się na zielone "A"


[Obrazek: Screenshot_006.png]

  1. Strzałką w prawo przesuwamy ostrość na najdalszy punkt na obiekcie od nas.
  2. Przesuwamy sobie zaznaczony na żółto prostokąt dla powiększenia na wyświetlaczu.
  3. Powiększamy za pomocą lupy.


[Obrazek: Screenshot_007.png]

  1. Jeśli mamy już poprawnie ustawioną ostrość na ostatnie zdjęcie przytrzymujemy przycisk "b" aby zmienił się na zielone "B"


[Obrazek: Screenshot_008.png]

  1. Mamy zaznaczony początek i koniec staka, przyciskamy przycisk zębatki w prawym dolnym rogu.


[Obrazek: Screenshot_009.png]

  1. Otwiera nam się menu "Options" z którego wybieramy Focus bracketing.


[Obrazek: Screenshot_010.png]

  1. Następnie wybieramy Bracket to A, czyli będziemy robić stos z punktu B do A.


[Obrazek: Screenshot_011.png]

  1. Direction: Closer, czyli tak jak zakładaliśmy z B do A aplikacja będzie z każdym zdjęciem przybliżać płaszczyznę ostrości.
  2. Step-Size: Medium
  3. Aplikacja wyliczyła dla tego stosu 24 zdjęcia.
  4. Wciskamy Go i czekamy aż aplikacja zakończy robienie zdjęć.


[Obrazek: Screenshot_012.png]

Ważne!!! Przerwy pomiędzy zdjęciami tak na oko a w zasadzie ucho to jakaś jedna sekunda i nie znalazłem nigdzie w ustawieniach, aby ten czas można gdzieś było zmienić, co jest przy 24 zdjęciach łatwe do policzenia i oznacza, że warunki muszą być na tyle dobre, aby było zasadne w ogóle używanie takiej techniki.

Na koniec zdjęcie z przykładu poskładane w aplikacji Helicon Focus metodą B.

[Obrazek: 2019-09-13%2016-27-13%20%28B%2CRadius8%2...ng4%29.jpg]
#2
Niby appka nie wspierana ale mój 80D (do niedawna najnowszy aparat Canona w serii 2-cyfrowej) jest wskazany jako wspierany :) Dla kompletności sprawdziłem, że cena za aplikację obecnie to 39,99 zł. Szkoda tylko tej prędkości - 1 sek/klatka.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości